К.Орфф РОЗУМНИЦЯ

Казка про короля та розумну дівчину. Комічна опера на 2 дії для дітей та дорослих

Carl Orff - "Die Kluge" за казкою "Розумна дочка селянська"

Постановний склад

Диригент-постановник - лауреат Міжнар. конкурсу Сергій Голубничий

Режисер-постановник - Віталій Пальчиков

Художник-постановник - заслужений художник України Людмила Нагорна

Постановник пластики - лауреат міжнар. конкурсів Сергій Кон

Концертмейстери – лауреат Міжнар. конкурсу Юлія Ященко,

Катерина Купцова, Любов Орлова, Марія Поляшова

Художник по світлу – Євгеній Фролов

Режисер, який веде виставу – Патімат Мірзаєва, Олександра Кравченко

Переклад з німецької – Тетяна Островська 

 

ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ

Розумниця – заслужена артистка України, лауреат міжнар. конкурсів Наталя Пелих,

заслужена артистка України, лауреат міжнар. конкурсів Тамара Ходакова,

лауреат міжнар. конкурсів Ольга Фомічова,

лауреат міжнар. конкурсів Рузанна Чабанова

Селянин – лауреат Міжнар. та Всеукр. конкурсів Олександр Харламов,

Олексій Жмуденко

Король – Олексій Жмуденко, Микола Ільченко

Господар ослиці – лауреат міжнар. конкурсів Геннадій Кабка,

лауреат Всеукраїн. конкурсу Євгеній Шептекіта,

лауреат Міжнар. та Всеукр. конкурсів Дмитро Фощанка,

Михайло Гнатюк

Господар мулаМихайло Гуменний-ПетрівськийЄвген Малофеєв

Перший бродяга – лауреат Міжнар. та Всеукр. конкурсів Сергій Шаповал,

лауреат Міжнар. конкурсу Георгій Нечаєв,

Віктор Плетюх

Другий бродяга – заслужений артист України,

лауреат Міжнар. конкурсу Михайло Нагорний, Сергій Макієнко

Третій бродяга –  лауреат Міжнар. та Всеукраїн. конкурсів Олександр Харламов

ТюремникАнатолій Крупеня, Олег Мельниченко, В’ячеслав СтрелковУ лютому цього року минуло сімдесят років від дня першої постановки опери «Розумниця», яку створив автор легендарної «Карміни Бурани», видатний німецький композитор Карл Орфф.  За основу лібрето, яке композитор написав сам, він взяв народну німецьку казку «Розумна дочка селянська», що входить до знаменитої збірки «Дитячі та сімейні казки» братів Вільгельма та Якоба Грімм. Великий знавець фольклору, Орфф вільно трактував цю казку, широко використавши у «Розумниці» народні прислів'я, приказки та загадки. Ця «Казкова опера» як називав її Орфф, поєднує в собі музичні й розмовні сцени. Тут не лише музика, а й всі тексти написані самим композитором. Цей оригінальний і яскраво театральний твір має велику сценічну історію – «Розумниця» перекладена багатьма мовами і була поставлена на сценах театрів різних країн світу.

Режиссер-постановник Віталій Пальчиков про роботу

над виставою «Розумниця»:

«Творчістю Карла Орффа я захопився почувши магічну «Карміну Бурану». І мене в першу чергу зацікавило, а чи є у цього композитора опери? Так я познайомився з чудовим твором – «Розумницею», яку сам Орфф називав то п’єсою-казкою, то «казковою оперою». Створена на сюжет казки братів Грімм «Розумна дочка селянська», вона органічно поєднувала музичні й розмовні сцени, приваблювала цікавими партіями, лаконізмом, яскравою театральністю і водночас динамікою розвитку дії. Навчаючись у Національній музичній академії України, я неодноразово чув про великий успіх вистави «Розумниця», здійсненої на сцені Оперної студії у 1982 році, знав і про популярність опери на світовій сцені. І от майже через три десятиліття, у 2009 постановка цієї опери стала моєю дипломною роботою. Минув час, багато що змінилося і в моєму особистому житті… Якось, переглядаючи запис своєї дипломної вистави з маленьким сином, я помітив, що він, не відволікаючись, уважно дивився і слухав. Саме тоді зробив висновок, що ця опера може бути цікавою для дітей, які приходять у театр із батьками, що треба зробити її виставою для сімейного перегляду. Водночас зрозумів – це буде вже зовсім інше вирішення – вистава-гра, розрахована на безпосередню реакцію глядачів, які стануть учасниками дійства, що народжуватиметься у них на очах. Вперше «Розумниця» виконуватиметься українською мовою, адже тепер ми маємо повний переклад. Це зробить оперу більш доступною. Оскільки це не опера в традиційному розумінні, «Розумниця» водночас і складна, і дуже цікава для постановника. Музика здається безперервною, однак там багато повторів, пауз, що дає режисеру прекрасну можливість для вияву власної фантазії. А доброта і мудрість цієї казки-притчі і сьогодні актуальні та зрозумілі кожному.

Яскраво обдарований літературно і музично, Карл Орфф, якого недаремно називали «людиною театру», у своїх творах вирішував проблему синтезу мистецтв. Він створював новий тип музично-сценічного дійства, де музика залежить від декламації і пластики актора. Тому цінував виконавців, здатних рівноцінно виконувати завдання співаків і драматичних акторів. А саме такі універсальні артисти працюють в нашому театрі – театрі опери і балету для дітей та юнацтва, і їм, я сподіваюся, буде підвладна буфонада орффівської «Розумниці», естетика якої наближається до епічного театру Б.Брехта. Близька завданням нашого театру і педагогічна система Орффа. Адже цей невтомний експериментатор не лише теоретично обгрунтував, а й практично впроваджував систему обов’язкового раннього естетичного виховання кожної дитини, яке формує гармонійну особистість, бажання і вміння творити, вільну фантазію, відкриту до співпереживання душу».

СТИСЛИЙ ЗМІСТ:

Увязнений Селянин докоряє собі, що не послухався доньки, яка безпомилково передбачила всі біди, що його спіткали. Король, бажаючи пересвідчитися у надзвичайному розумі дівчини, загадує Розумниці три загадки і, одержавши правильні відповіді, одружується з нею. Однак невдовзі вирішує прогнати, оскільки вона насміялася з його правосуддя: Король присудив новонародженого віслюка не Господарю ослиці, а хитрому Господарю мула, що знайшов його; Розумниця ж порадила Господарю ослиці закинути риболовну сіть на суходолі, щоб довести Королю безглуздість його рішення. Мудрість простої селянської дівчини допомагає їй довести цю історію до щасливої розв’язки. Оскільки Король, проганяючи дружину, дозволив їй взяти з собою те, що для неї найдорожче, вона, напоївши чоловіка снодійним, кладе до скрині його самого. Зранку Король, який прокидається під деревом біля Розумниці, змушений визнати себе переможеним.

Паралельно з подіями казки в оперу вплетена друга сюжетна лінія, тут беруть участь троє бродяг, які іронічно і пародійно коментують все, що відбувається в королівстві.

Виконується українською мовою.

Вистава–гра з педагогічним ухилом. Комічна опера «Розумниця» за казкою братів Грімм уперше прозвучала українською

18.06.2013

Людмила ОЛТАРЖЕВСЬКА        З дня першої постановки комічної опери Карла Орфа... Читати далi

Комическая опера «Умница» - спектакль о том, как свита делает короля

30.05.2013

Юлия Бентя «Умница» Карла Орфа, представленная в 2009 г. в оперной студии Национальной музыкальной... Читати далi

"Умница" в Муниципальном театре оперы и балета для детей и юношества

24.05.2013

  Сказочная опера Карла Орфа "Умница" вошла в учебники как символ сопротивления нацистскому... Читати далi