М.Римський-Корсаков КОЩІЙ БЕЗСМЕРТНИЙ

Опера для дорослих і дітей на 2 дії

(Осіння казочка)

Лібрето М.Римського-Корсакова та С.Римської-Корсакової
за планом Є.Петровського

Постановний склад

Диригент-постановник – нар. арт. України Олексій  Баклан

Режисер-постановник

нар. арт. України, лауреат  Національної премії України ім. Т.Шевченка 

Микола Мерзлікін

Сценографія та костюми – засл. художник України Людмила Нагорна

Хормейстер-постановникАнжела Масленнікова

Постановник пластики – засл. арт. України Олександр Льовушкін

Асистент режисераЛюбов Канюка

Режисер, який веде виставу – Патімат Мірзаєва

 

ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ:

 

КОЩІЙ БЕЗСМЕРТНИЙ

лауреат Всесоюз. та респ. конкурсів Анатолій Гурин, Віктор Плетюх

ЦАРІВНА НЕЗРІВНЯННА КРАСА

засл. арт. України, лауреат Міжнар. конкурсів Тамара Ходакова, Ірина Ладіна

ІВАН КОРОЛЕВИЧ

засл. арт України, лауреат Міжнар. конкурсу Михайло Нагорний,

Микола Ільченко

КОЩІЇВНА

лауреат Міжнар. конкурсу Любов Канюка,

лауреат Міжнар. конкурсу Марія Буймістер,

лауреат Міжнар. конкурсу Тетяна Странченко

БУРЯ-БОГАТИР – ВІТЕР

лауреат Міжнар. конкурсу Роман Смоляр

Видатний російський композитор Микола Андрійович Римський-Корсаков (1844-1908) залишив величезну творчу спадщину. Та найбільш уславився він як автор казкових опер, у яких реальність і фантастика тісно переплетені – «Садко», «Снігуронька», «Майська ніч», «Млада»,«Казка про царя Салтана», «Ніч перед Різдвом» та ін. Композитор писав: «Прислуховуючись до голосів народної творчості і природи, я брав наспіване та підказане ними за основу своєї творчості» .

Опера «Кощій безсмертний» була написана у 1902 році, в період революційного підйому в царській Росії. Дуже яскраво, хоча і в умовній алегоричній формі, Римський-Корсаков висловив тут свої свободолюбні прагнення та протест проти тиранії, уособленої в царстві Кощія. Музика із величезною силою передає атмосферу мертвого, бездушного царства. Однак загибель світу зла невідворотна, стверджує композитор. Воно гине під натиском бурі, що несе свободу. Приходить весна, сонце осяває чудовий світ.

   Сценічна історія опери розпочалася у грудні 1902 року на сцені Приватної опери у Москві. Згодом твір був поставлений студентами петербурзької консерваторії, московською приватною оперою С.Зіміна, колективами Большого та Маріїнського театрів. Яскравими сторінками сценічної історії опери стало виконання знаменитими співаками партій Царівни – Н.Забелою (у першій постановці), а згодом А.Нєждановою, Кощіївни – Н Обуховою, Івана Королевича – С.Мигаєм, неперевершеним Кощієм був І.Єршов.

Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва поставив  чотири опери М.Римського-Корсакова. Це «Казка про царя Салтана», «Кощій безсмертний», «Ніч перед Різдвом» та «Моцарт і Сальєрі». Оперу «Кощій безмертний» наш театр  здійснив у 2002 році, в рік сторіччя її першої постановки. У 2003 році вистава  здобула театральну премію „Київська пектораль”. Ця вистава стала останньою постановкою видатного українського митця Миколи Івановича Мерзлікіна (1936-2006), який упродовж двадцяти років був головним режисером нашого театру.Прем’єра вистави у Київському муніципальному

театрі опери і балету для дітей та юнацтва

відбулася 12 грудня 2002Опера виконується мовою оригіналу - російською.

Тривалість вистави - 1 год. 25 хв.