Г.Форе

РЕКВІЄМ

...

Постановний склад

Диригент-постановник – лауреат Міжнародного конкурсу

Сергій ГОЛУБНИЧИЙ

Хормейстер-постановник Анжела МАСЛЕННІКОВА

 

ВИКОНАВЦІ:

ХОР ТА СИМФОНІЧНИЙ ОРКЕСТР ТЕАТРУ

 

Солісти:

Сопрано - 

заслужена артистка України, лауреат міжнародних конкурсів Тамара ХОДАКОВА,

лауреат міжнародних конкурсів Ольга ФОМІЧОВА

Баритон - 

Сергій МАКІЄНКО 

 

«Я не знаю музики, яка була б більш чистою і лише музикою, за винятком, можливо, музики Моцарта», – так сказав французький композитор Артюр Онеггер про музику свого співвітчизника Ґабріеля Форе (1845 –1924).

Одним із шедеврів Ґ.Форе є «Реквієм», ре мінор (d-molІ), оp. 48, сповнений щирої віри і глибокої впевненості у силі духу людини. Композитор працював над ним упродовж багатьох років, його остаточна - третя версія для солістів, змішаного хору та великого симфонічного оркестру з органом - вперше була представлена 6 квітня 1900 р. Його твір вирізняється оригінальною трактовкою цього старовинного жанру, до якого зверталися В.А.Моцарт, Л.Керубіні, Г.Берліоз, Й.Брамс, Дж.Верді.

«Реквієм» Ґ.Форе, напевно, єдиний у своєму роді, який не акцентує увагу на ідеї смерті і сценах Страшного Суду. Замість похмурості – світлий смуток, замість картин пекельних мук – образи Раю, замість відчаю – Надія. У композитора відсутня обов’язкова для католицької меси частина Dies irae («День гніву»), в якій описуються картини Страшного суду. Натомість, Форе ввів у свій «Реквієм» частину In Paradisum («У Раю»), яку, зазвичай, композитори не використовують.

Одному з критиків Форе писав у 1902 році: «Кажуть, що в цій музиці я не виразив страху смерті, – хтось назвав мій Реквієм колисковою. Але такою я сприймаю смерть: як щасливе звільнення, шлях, що веде до безмежного щастя, і лише малою мірою – як вражаючий серце перехід від відомого до невідомого». Майже інтимну і глибоко людяну музику «Реквієму» Форе відзначають виразна мелодика й імпресіоністична витонченість гармонійних барв.

Сучасник Ґабріеля Форе астроном Карло д’Еспозіто написав у одній із своїх книг: «Форе створив єдину в своєму роді Заупокійну Месу, яка відводить нас від страху смерті до царства ясності і довершеного щастя».

 Прем'єра відбулася 25 квітня 2014 р.