А.Адан

ЖІЗЕЛЬ

Балет на 2 дії

Лібрето Теофіля Готьє, Вернуа де Сен-Жоржа, Жана Кораллі
Хореографія – Жюля Перро, Жана Кораллі, Маріуса Петіпа у редакції Валерія Ковтуна

Постановний склад

Диригент-постановник – нар. арт. України Олексій Баклан

Балетмейстер-постановник – нар. арт. СРСР,

лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка Валерій Ковтун

Сценографія – нар. художник Росії В’ячеслав Окунєв

Художник костюмів - Ірина Пресс

Диригенти – лауреат Міжнар. конкурсу Сергій Голубничий, Володимир Врубльовський

Балетмейстер-репетитор – Оксана Хамровська

Режисер, який веде виставу – Тетяна Лук"янець

 

 22 травня 2019 р.

Диригент – Володимир ВРУБЛЬОВСЬКИЙ

ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ:

 Жізель

лауреат Міжнар. конкурсу Міе Нагасава

Граф Альберт

засл. арт. України, дипломант міжнар. конкурсів Костянтин Віновой

Берта, мати Жізелі

Тетяна Денисюк

Ганс, лісничий

Олександр Душаков

Батільда, наречена графа

дипломант Міжнар. конкурсу Дарина Крулевська 

Герцог

Анатолій Воронцов

Друг графа

Василь Мошківський

Віліси:

Мірта

лауреат Міжнар. конкурсу Яна Губанова

Монна

лауреат Міжнар. конкурсу Юлія Кузьмич

Зюльма

Марія Шупілова

Селяни, мисливці, віліси – артисти балетуБалету «Жізель, або Віліси» вже понад 170 років. Він належить до кращих творів відомого французького композитора, одного з основоположників романтичного балету Адольфа Шарля Адана (1803-1856). Сценарій балету написаний на основі старовинної легенди про віліс – померлих до весілля дівчат, які щоночі вгамовують свою пристрасть до танцю, бажаючи помститися всім, хто зустрінеться на шляху.

Прем’єра балету, створеного генієм Жюля Перро і завершеного Жаном Кораллі, відбулася на сцені Паризької опери 28 червня 1841р. і мала надзвичайний успіх. Жізель принесла європейську славу чарівній Карлотті Грізі, партію якої Ж.Перро створював, враховуючи особливості саме її обдарування. Партнером Грізі у ролі Альберта був Люсьєн Петіпа, старший брат Маріуса Петіпа.

У 1842р. балетмейстер А.Тітюс вперше показує балет в Росії з О.Андреяновою у головній партії. А у 1884р. на цій же петербурзькій сцені «Жізель» ставить Маріус Петіпа, взявши за основу хореографію французьких авторів балету. З того часу балет не зникає з репертуару імператорських театрів, тоді як на Заході виставу поступово забувають.

Справжнім відродженням світової слави балету став 1910 рік, коли парижани заново відкрили цей шедевр під час «Російських сезонів» С.Дягілєва із легендарними танцівниками Т.Карсавіною та В.Ніжинським. Відтоді «Жізель» заслужено вважається одним із кращих балетів – еталоном хореографічного романтизму. Вона незмінно в репертуарі театрів та балетних труп усіх континентів. Історія балету зберігає імена кращих виконавців партій Жізелі та Альберта – Анни Павлової, Ольги Спесівцевої, Алісії Маркової, Галини Уланової, Алісії Алонсо, Наталії Макарової, Наталії Бессмертнової, Рудольфа Нурієва, Михайла Лавровського, Микити Долгушина, Михайла Баришнікова…

Одним із неперевершених Альбертів української сцени був Валерій Ковтун. Тож не дивно, що у своїй балетмейстерській роботі він звернувся до цієї перлини романтизму. Cвою редакцію «Жізелі» В.Ковтун вперше здійснив у 1990р. у Київському театрі класичного балету. До хореографічної партитури вистави балетмейстер вніс ряд змін, які не порушили стилістики романтизму і додалистаровинному балету свіжих барв. У 1999р. постановча група нашого театру у складі диригента-постановника О.Баклана, балетмейстера-постановника В.Ковтуна, балетмейстера-репетитора Т.Качалової та диригента А.Бойченка втілила цей балет на сцені Словенської національної опери м. Марібор. Від жовтня 2000р. «Жізель» йде на сцені нашого театру. Вистава мала великий успіх і на гастролях балетної трупи театру в Італії, Іспанії, Німеччині, Франції, Швейцарії, Румунії, Тунісі.

Секрет популярності «Жізелі» в усі часи в тому, що живою, емоційною мовою танцю балет говорить про глибокі почуття, про кохання, яке є сильнішим за саму смерть.

Виставу адресовано cтаршокласникам та дорослим глядачам

Прем’єра вистави у Київському муніципальному театрі
опери і балету для дітей та юнацтва
відбулася 14.10.2000


Тривалість вистави – 2 год.10 хв.